Jak začít modelařit - průvodce začítečníka
S přáteli jsem se bavil o modelaření a naznačili mi, že by také rádi začali, ale jako vše i toto má svůj háček. Nevědí, co je vše potřeba pro zkompletování prvního plastikového modelu. Proto jsem se rozhodl, že sepíšu krátkého průvodce pro začínající modeláře, kteří nemají peníze navíc a přesto by chtěli začít.
Vybrat správný model
Zdá se to jako prkotina, ale je to opravdu důležité. Jako začínající modeláři byste měli počítat s tím, že výsledek s největší pravděpodobností neohromí svět a možná ani vás. Proto si vyberte levný model do pár stovek. Dejme tomu, že chcete začít s letadly. Klasickou stíhačkou v měřítku 1:72 z druhé světové války, jako je Spitfire, Hurricane nebo Messerschmitt nic nezkazíte. Určitě nekupujte dvouplošníky nebo bombardéry, většinou bývají pro zkušenější modeláře.
Podívejte se na ideální modely pro začátečníky
Nářadí a pomůcky
Model máme vybalený na stole a teď co s tím. Vím, že návody nikdo nečte, ale tady byste měli udělat výjimku. Prohlédněte si ho ať se seznámíte s tím, co vás čeká a pusťte se do práce.
Na stole nesmí chybět:
- Nůžtičky na nehty na vystřihování dílků ze stavebnice - s radostí zapůjčí manželka, přítelkyně nebo maminka.
- Pilník na nehty na začištění ostrých hran a nerovností - taktéž zapůjčí manželka, přítelkyně, maminka. Jen v tomto případě bych neříkal, na co pilník potřebujete, dostane zabrat.
- Pinzeta na manipulaci s malými částmi stavebnice - standardní výbava každé ženy.
- Kolíčky na prádlo - na sepnutí křídel nebo trupu letadla - většinou u pračky nebo na balkóně.
- Papírové kapesníky nebo utěrky - k nezaplacení když se něco rozlije na jídelním stole.
Bonitnější z vás můžou pořídit tuto sadu základního vybavení.
Lepidlo a barvičky
Tady toho moc nevymyslíme ani neušetříme. S lepidlem to je jednoduché, vybrat si není těžké, doporučuji lepidlo od značky REVELL s hubicí na přesné umístění lepidla. Verze MINI vám vydrží na několik modelů.
U barviček to bude složitější. Zde se musíte rozhodnout, jestli budete chtít barvit emailovými barvičkami nebo akrylovými. Ptáte se jaký je rozdíl? Ve stručnosti. Emailové se ředí syntetickým ředidlem a akrylové vodou nebo speciálním akrylovým ředidlem. A samozřejmě i cena, emailové barvy jsou o něco levnější než akrylové. Rozhodnutí je na vás.
Jaké barvy musíte nakoupit pro svůj model? Lehká odpověď. Jelikož jste si všichni přečetli návod, tak jistě víte, že v něm jsou uvedeny potřebné barvy. Na některé modely je jich potřeba pár, na jiné vám nestačí ani prsty na nohou. Jak z toho ven? Většinou jsou na krabici uvedeny tzv. základní barvy. Tyto barvy jsou hlavními odstíny celého modelu a měly by vám do začátku stačit. Samozřejmě že budete řešit, co a jak namalovat s omezeným počtem barev, ale u prvního modelu to vem čert nebo si potřebné barvy přikoupíte.
Štětce
Slepeno, barvy připraveny ale čím to rozetřít? Bystřejší z vás už vědí. Ano, štětcem. Do začátku stačí dva, jeden na detaily velikosti 0 nebo 1 a druhý na větší plochy, silnější. To by mohlo do začátku stačit. Samozřejmě jsou i celé sady štětců, ale není to vyloženě nutné.
A to je vše
Přesně tak, to je do startu vše co byste potřebovali ke slepení svého prvního modelu. Určitě dobrým pomocníkem jsou i krycí pásky, díky kterým si zakryjete plochu, kterou si nechcete obarvit. Ale na to, že vám něco bude chybět přijdete rychle a můžete si svou modelářskou výbavu postupně rozšiřovat.
Doufám, že jsem na nic nezapomněl, ale pokud ano, budu rád, když mi to napíšete níže do komentářů.